CILJEVI:
Metod kineziotejpinga može biti značajna terapeutska podrška u tretmanima insuficijencije limfnog sistema. To je revolucionarni metod koje se jasno razlikuje od konvencionalnih. Pored toga što poboljšava funkciju mišića i stabilnost zglobova, kinezitejping deluje čak i na poboljšanje cirkulacije krvi i limfe. Biomehaničkim delovanjem, kinezitejping, efektivno pomaže pacijentima i sportistima.
Kineziotejping pruža:
- Podršku mišićima
- Poboljšanje kontrakcije oslabljenih mišića
- Smanjenje zamora mišića
- Smanjenje prekomernog istezanja i prekomerene kontrakcije mišića
- Smanjenje grčeva i mogućih lezija mišića
- Povećanje obima pokreta
- Otklanjanje bola
- Otklanjanje zastoja krvi i limfe
- Poboljšavanje cirkulacije krvi i limfe
- Smanjenje prekomerne toplote i hemijskih supstanci koje se nalaze u tkivima
- Smanjenje upale
- Smanjenje abnormalne osetljivosti i bola u koži i mišićima
- Pokretanje analgetskog endogenog sistema
- Pokretanje descedentnog inhibitornog sistema
- Korigovanje problema zglobova
- Korigovanje porblema limfne drenaže
- Korigovanje funkcionalnih problema
NA KOJE NAČINE SE OBIČNO OŠTEĆUJU MIŠIĆI?
Mišići se kontinuirano kontrahuju (izdužuju i skraćuju) u okviru određenih granica. Kada se kontrahuju preko svojih granica, kao na primer, pri podizanju prekomernog tereta, mišići reaguju upalom. Kada je mišić upaljen, otečen i rigidan zbog preopterećenja, prostor između kože i mišića je smanjen i samim tim dolazi do smanjenja limfne cirkulacije. Ova kompresija dovodi do pritiska na potkožne receptore za bol koji šalju impulse ka mozgu i to proizvodi osećaj bola. Ovaj tip bola poznat je kao mialgija ili jednostavnije bol u mišićima.
PRIMENA KOD SPORTISTA
Bandaža koja se obično koristi kod sportista ima za cilj sprečavanje pokretljivosti mišića i zglobova. Višeslojnim obmotavanjem tretiranog dela povećava se pritisak i dolazi do opstrukcije cirkulacije telesnih tečnosti, što je svakako neželjeni efekat. Iz tog razloga se bandaža stavlja pre početka sportske aktivnosti i po njenom završetku se skida.
Nasuprot tome, stimulacija ovom trakom se zasniva na potpuno drugačijim principima i ima za cilj da omogući potpunu slobodu pokreta što dovodi do biomehaničkog oporavka mišića. Da bi se obezbedila sloboda pokreta mišića pri korišćenja ove tehnike, savetuje se korišćenje kvalitetnih rastegljivijih traka, elastičnosti 30 – 40% u odnosu na svoju originalnu dužinu. Upravo ta elastičnost sprečava prekomerno istezanje mišića. Na prvi pogled bi moglo da izgleda da je obična elastična traka, međutim traka i tehnika stimulacije kineziotejpingom su suštinski drugačije u odnosu na bandažu.
Član FITBOX tima Sandra Bošković, obučena je da Vam pomogne pri otklanjanju bola savremenom metodom KINEZIOTEJPINGA. Mogućnost kineziotejpinga može ubrzati proces rehabilitacije ili pomoći pri otklanjanju akutnog bola.